Festival Hakkında

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde 19-20-21 Aralık 2023 tarihinde sekizincisi düzenlenecek olan “Altın Baklava Film Akademisi VIII. Uluslararası Öğrenci Film Festivali’’, genç bir kültür-sanat etkinliğidir. Üniversite öğrencilerinin hazırladıkları belgesel ve kurmaca alanlarındaki kısa filmlerin ödüllendirileceği festivalin amacı, genç yönetmenleri yeni filmler üretme yolunda heveslendirmek, sinemaseverlerin ilgisini çekmek, sinema sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak ve genç sinemacıların ulusal ve uluslararası platformlarda tanınmasını sağlamaktır. Ayrıca bu yıl ilk defa filmler arasında herhangi bir tür ayrımı olmaksızın, Cumhuriyetin 100. yılını kutlamak amacıyla festivalimizde “Cumhuriyet 100 Yaşında” kategorisiyle bir yarışma düzenlenecektir. Bu kategoriye 20 dk. sınırını geçmeyen her türden film (Animasyon, Deneysel, Belgesel, Kurmaca) başvuru yapabilir.

Altın Baklava Film Akademisi Uluslararası Öğrenci Film Festivali, tüm dünyadaki sinema okullarından öğrencilerin de katılımıyla uluslararası nitelik kazanmıştır. Festivalimizin hem Gaziantep’in, hem de ülkemizin uluslararası eğitim ve sanat platformlarında tanınmasına aracılık etmesi en önemli amacımızdır.

Sinemaya ilgi duyan, sinema ile uğraşan, sinema ile tanışmak isteyen gençlere kendilerini göstermek için bir fırsat oluşturan Festival ve Film Akademisi, finale kalan genç sinemacılara çeşitli atölye çalışmalarına katılarak kendilerini geliştirme ve Türkiye’nin önde gelen yönetmen, yapımcı, oyuncu kadrosundan oluşan jüri üyeleri ile tanışma imkanı da sunmaktadır.